2020. 11. 09.
Hévíz környéke, a Balaton-felvidék számos kirándulási lehetőséget, látványosságot rejt magában. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park segítségével összegyűjtöttük, hogy mik azok a főbb látnivalók, melyeket kár volna kihagyni egy balatoni utazás során!
A Balaton és környéke Budapest mellett az ország turisztikailag leglátogatottabb területe. A Hévízre kirándulók zöme ellátogat, vagy elbringázik a Magyar Tengerhez, végigsétál a keszthelyi mólón, gyönyörködve az elétáruló panorámában. A Balaton számos nyári program, fesztivál, sportesemény helyszíne: minden évben megrendezik a Kékszalag Nemzetközi Vitorlásversenyt, a Balatonátúszást, de hagyománya van a Balaton Sound zenei fesztiválnak is.
A sok esemény mellett hazánk egyik legnagyobb kerékpáros attrakciója a Balatoni bringaút, amelyet 1993-ban kezdtek építeni a biciklisek számára. Ma már e bicikliút segítségével könnyedén körbe kerékpározható a Balaton. A Balatoni Körút kiépített bicikliutak, alacsony forgalmú közutak formájában vezeti végig a biciklizni vágyó embereket. Hossza 210 km. A déli parton közvetlenül a tó mellett halad, ahol a turisták könnyedén rápillanthatnak a Balatonra. Az északi parton kicsit távolabb, több kanyarral vezeti végig a kerékpárost. Az út minősége elfogadható, mindenki számára élmény, és teljesítmény.
Balatonederics közelében, a Keszthelyi-hegység keleti peremén található a fokozottan védett Csodabogyós-barlang, amely Magyarország kilencedik, a Dunántúlnak pedig hatodik leghosszabb barlangja.
A 393 méteres tengerszint feletti magasságban, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park fokozottan védett területén nyíló barlang a bejárat mellett is látható szúrós csodabogyó nevű örökzöld cserjéről kapta nevét, amelynek itt találjuk északi elterjedési határát. A barlang 2006 tavaszáig megismert járatainak hossza összesen 5200 m, mélysége -121 m. Járatai elsősorban tektonikus mozgások során jöttek létre, így túlnyomórészt hasadékfolyosók, termek és aknák jellemzik. Egyes – a túrák által is érintett – szakaszokon (Függőkert, Meseország stb.) dunántúli viszonylatban igen sok és változatos képződményt (cseppkövek stb.) találunk. Óriási, látványos hasadékai mintegy természetes geológiai szelvényként mutatják be a barlangot magába foglaló felső-triász Edericsi Mészkő Formáció rétegeit. Méreteiből, látványos formakincséből és viszonylag könnyen járható jellegéből adódóan kiválóan alkalmas a „tanbarlang” szerepre, azaz a barlangjárás, barlangkutatás technikájának, gyakorlatának elsajátítására, valamint a tektonikus folyamatok és a különböző képződmények bemutatására.
A látogatóknak felszerelést biztosítanak az overallos túrákra a Keszthelyi-hegység fokozottan védett barlangjában (10 éves kortól). Előzetes bejelentkezés szükséges.
Keszthely több mint 750 éves múltra visszatekintő település, a Balaton déli fővárosa. A város és közvetlen szomszédságának természeti adottságai a Balaton partján fellelhető történelmi emlékekben, és kulturális hagyományokban leggazdagabb településként ma is turisztikai, és szellemi központ. A patinás városkép, a különböző korok történelmi örökségének találkozása, a Balaton egyetlen korhűen felújított szigetfürdője sajátos hangulatot kölcsönöz Keszthelynek. A város központjában lévő sétálóutcán hangulatos éttermek, kávézók várják a vendégeket. Az ország legigényesebben helyreállított és berendezett kastélya.
forrás: keszthely.hu
A Keszthelyen található 4,2 hektáros állatparkban manapság már ritkaságszámba menő magyar állatfajokat, valamint különféle vadfajokat tekinthet meg.
Láthatók itt őshonos szarvasmarhafajták, juhfajták, lófajták, sertésfajták, nemesített magyar kecske, magyar szamár, magyar tyúkfélék, pulykafélék, víziszárnyasok, magyar fodros tollú lúd, gyöngytyúk, kutyafajták.
A hazai vadfajok közül például gímszarvassal, őzzel, dámvaddal, vaddisznóval, fácánnal, valamint fogollyal találkozhatnak az érdeklődők.
Az állatpark minden korosztály számára tartogat programot, kisállat simogató, homokozó és játszótér is rendelkezésre áll.
További információk itt olvashatók.
Keszthely térségében 2020. szeptember 23-tól látogatható a legújabb bemutatóhely, a Kis-Balaton Látogatóközpont.
A közel 1000 m2 nagyságú bemutatóhely elsődleges célja a fokozottan védett Kis-Balaton természeti értékeinek közvetítése.
A Kis-Balaton – mely Európai viszonylatban is kiemelkedően értékes vizes élőhelyünk – sokféleképpen él a köztudatban: madárrezervátum, nemzeti park, Ramsari terület, az első természetvédelmi őr – az egykori „kócsagőr” – személyében az intézményesült hazai természetvédelem szülőföldje, Fekete István regényeinek romantikus helyszíne, a Balaton halbölcsője, vízvédelmi rendszer, ökoturisztikai célpont.
A látogatóközpont főbb elemei: interaktív kiállítás, mozi, tanösvény a tetőn, játszótér, étterem és ajándéküzlet.
Kis-Balaton látogatóközpont Keszthely-Fenékpusztán a Kis-Balaton Kutatóház melletti területen található, mely kiinduló pontja a terület élővilágát bemutató szárazföldi és vízi túráinknak is: Fekete István Emlékhely, Kis-Balaton / Fenékpuszta / Diás-sziget.
A túrákról itt olvashat bővebben.
A Kápolnapusztai Bivalyrezervárum egész évben nyitva tart, a rezervátumon kitáblázott sétaút vezet végig, a kicsiket játszótér és állatsimogató várja. Az istállóban régi fotográfiák és a hagyományos bivalytartás eszközei tekinthetők meg. A fogadóépületben berendezett tárlat a Kis-Balaton gazdag élővilágát mutatja be.
Előzetes bejelentkezéssel egész évben látogatható a Vörsi Tájház, ahol a Kis-Balaton hagyományos használati eszközeit, elsősorban a népi halászati módszerekhez kapcsolódó szerszámokat, a táj népi építészetét, a lápból élő pákászok életmódját ismerhetik meg a látogatók.
A falu különleges látnivalója az adventi időszakban a Vörsi Betlehem.
További híreink
Út egy zöldebb jövő felé... Intézkedések a környezetvédelem tükrében a hévízi Hotel Európa...
A Hévízi Tradicionális Kúra minősítést 2015-ben hozta létre Hévíz városa azzal a céllal, hogy...
Nagyon sok wellness szálloda mondja magáról, hogy gyermek- illetve családbarát. Kisgyermekkel,...